Pelet hakkında herşey…

Pelet hakkında herşey…

Nisan 29, 2019 Category #1 0

Çağımızın en önemli problemlerinden birisi dünyanın küresel ısınma ve çevre kirliliği ile karşı karşıya kalmasıdır. Yaygın olarak kullandığımız petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar bu tehlikenin gerçekleşmesini hızlandırmaktadır. Diğer bir sorunumuz ise sınırlı kaynakları sınırsız insanlara yetirebilmektir. Dünyamızda bulunan birçok kaynak uzun vadede insanların ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte değildir. Bu yüzden mevcut kaynakları ekonomik kullanmamız gerekiyor. Bu iki problemin çözümüne katkı sağlayabilmek için yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyen enerji kaynaklarını kullanmamız gereklidir. Bu noktada gerek doğaya zarar vermemesi bakımından gerekse yenilenebilir olması bakımında bizleri “pelet” karşılıyor.

Pelet genellikle 6-10 mm çapında, 10-50 mm uzunluğunda sıkıştırılmış; talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, fındık, badem, ceviz kabukları gibi doğal ürünler ve atıklardan elde edilen bir yakıttır. Peletler çok yoğun ve küçük rutubette olması nedeniyle çok yüksek bir yanma verimliliği olan bir yakıt tipidir. Özellikle odun peletleri odun hammaddelerine oranla 5 ile 10 kat fazla verimlilik sağlayan bir yakıttır. Ülkemizde henüz çok fazla bilinmeyen bir üretim işidir. Lakin Almanya’da çok popüler olan bu iş insanları zengin yapıyor.

Doğal bir yakıt olan pelet; evde, sobalarda, kalorifer kazanlarında, sanayide, ekmek fırınlarında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım şekline ise elle dolum ve otomatik dolum olmak üzere iki seçenek vardır. Otomatik dolumda; hem büyük kolaylık sağlıyor hem de kül oranının 1000/5 olması nedeniyle kül boşaltma işlemini neredeyse ortadan kaldırıyor. Bu sistem sayesinde mekanın sıcaklığını istediğiniz dereceye getirebilirsiniz. Ek olarak da kullanım oldukça basit ve kolaydır. Pelet ile ısınma sistemleri ikiye ayrılır. Birincisi 5000 metrekareye kadar uzanan pelet kalorifer sistemleridir. İkincisi ise normal sobalarda ve kalorifer kazanlarında kullanılmaktadır. Lakin ikinci seçenekte dikkat edilmesi gereken bir husus var. Sobalarda, kalorifer kazanlarında ve bunun gibi daha küçük alanlarda peleti kullanırken küçük parçalı peletler kullanılmaya dikkat edilmelidir.

Birçok Avrupa ülkesinde çok karşılaşacağınız pelet tesisleri bulunmaktadır. Avrupa’da 2009 senesinde ortalama 100 milyon ton pelet üretilmiştir. Pelet ton fiyatı günümüzde ortalama 750 TL’dir. Bu da 75 milyon TL’ye denk gelir. Bu yüzden çok karlı ve kolay bir üretimi bulunmaktadır. Henüz Türkiye’de çok fazla bilinmeyen pelet için birkaç tesis kurulmuştur. Şu anda kullanmış olduğumuz petrol, kömür, doğal gaz vb. yenilenebilir özellikte değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir